Polish (Poland)English (United Kingdom)
img
Soczewki fakijne

Soczewki fakijne są przeznaczone dla osób z dużą krótkowzrocznością, które postanowiły pozbyć się uciążliwych okularów lub soczewek kontaktowych, a z różnych powodów nie zakwalifikowaly się do zabiegów chirurgii refrakcyjnej.

Implantacja soczewki umożliwia korektę dużych wad od -23,5D do +10D.

Zabieg jest poprzedzony wizytą kwalifikacyjną i wykonaniem kompletu badań. Trwa krótko-kilkanaście minut i jest przeprowadzony w znieczuleniu miejscowym. Soczewkę fakijną wprowadza się do przedniej komory oka poprzez niewielkie nacięcie, a następnie mocuje się ją na tęczówce. Soczewka własna pacjenta pozostaje.

U większości pacjentów efekty są zauważalne zaraz po zabiegu.

Aby poddać się wszczepowi soczewki fakijnej pacjent musi mieć ustabilizowaną wadę wzroku, i wykluczone inne choróby oczu np. jaskrę, zaćmę oraz choroby infekcyjne.

Polecamy ten zabieg pacjentom w wieku od 20 do 50, gdyż soczewka fakijna nie likwiduje starczowzroczności.

W Krakowskim Centrum Okulistycznym Zooptica wszczepiamy soczewki fakijne Artisan i Artiflex.

Ta pierwsza jest zbudowana ze sztywnego materiału, a druga ze zwijanego silikonu i może być wszczepiona do oka przez mniejsze nacięcie, a co za tym idzie szybsze jest gojenie rany operacyjnej i rehabilitacja wzroku.

Zalety tej nowoczesnej metody leczenia wysokich wad wzroku to: możliwość korekcji dużych wad, brak wpływu na centralną część rogówki (jest nieodwracalnie zmieniana przy zabiegach korekcji laserowej), odwracalność zabiegu, nieuszkodzenie własnej soczewki.